14 Kasım’da Süper Ay Görünecek!

0
23

14 Kasım’da süper ay görüleceğini NASA geçtiğimiz günlerde duyurdu. Buda insanların aklına süper ay nedir sorusunu getiriyor. İşte detaylı bilgiler.

Süper Ay görülecek!

NASA tarafından yapılan açıklamalarda 14 Kasım tarihinde dünyanın uydusu olan ayın Dünya’ya en yakın konuma geleceği belirtildi. Dünya’ya en yakın konuma gelen ve farklı bir görüntü sergileyecek ve süper ay olarak tanımlanan bu görüntü Çıplak gözle bile izlenebilecek.

Çok Daha Yakından Görülecek

Belli bir yörünge dahilinde hareket eden ay 14 Kasım tarihinde dünyaya en yakın konuma gelecek ve bu konuma geldiğinde daha büyük ve yakından görülebilecek. Yapılan açıklamalara göre dolunaya göre yüzde 14 daha büyük bir halde olacak olan ay üstelik yüzde 30 oranında daha da parlak bir şekilde görülecek. Fakat yapılan açıklamalarda 14 Kasım tarihindeki hava durumunun da bu konuda bazı sorunlar yaşatabilmesi mümkün.

Bir Sonraki Tarih 2034

Bu gökyüzü olayı belirli tarihler tekrarlanırken bir sonraki süper ayın 2034 yılından görülebileceği belirtildi. Bu bakımdan bu tarihi ana tanıklık etmek isteyen kişilerin 14 Kasım tarihi mutlaka gökyüzünü incelenmesi gerekiyor. Aksi halde bir sonraki tarih olan 2034 yılının beklenmesi gerekecek. Yapılan açıklamalarda Ay ile Dünya arasındaki mesafeler hakkında detaylar paylaşılırken Ay ile Dünya arasındaki normal mesafenin 384 bin 400 kilometre olduğu belirtildi. 14 Kasım tarihinde ise bu mesafe 351 bin kilometreye kadar inecek.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz