20 Üretkenlik Tavsiyesi

0
23

Üretkenliği artırmak için çeşitli tavsiyelerimize kulak kesilmelisiniz. Bu tavsiyeler ile hali hazırda üretkenlik gösteren davranışlarınız gelişebilir ve daha üretken olabilirsiniz.

1. Sürekli seyahat gerektiren bir iş yapıyorsanız, dünyanın dört bir yanında hem seyahat eden hem de çalışan dijital göçmenlerin tavsiyeleri işinize yarayacaktır.

Günün sonunda bir sonraki günün planını yapın. Bu sayede sabah kalktığınızda, günün planını yapmakta zorlanmazsınız ve daha verimli bir gün geçirirsiniz.

Bunun için şöyle bir yol izleyebilirsiniz:

  • Günün sonunda, ertesi gün bitirmeniz gerekenleri listeleyin.
  • Hazırladığınız listeye bakın.
  • Gününüzü bitirin ve yeni günün planını yapın.

2. Tek bir sekmeyle çalışın. Bu sizin tek bir işe odaklanmanızı ve o işi kolayca bitirmenizi sağlayacaktır. Buna başlamak için bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız OneTab adındaki browser eklentisini kullanabilirsiniz.

3. Günün aramalarını ya sabaha ya da akşama sıkıştırın. Bu sayede günün çalışma dönemini daha verimli kullanırsınız.

4. Günün bir bölümünü çalışmaya, diğer bölümü de yaşadığınız yerin yeni noktalarını keşfedin. Dışarı çıkamasanız bile günde en az iki saat camdan şehri izleyin. Bu öğle yemeğiniz sırasında da olabilir.

5. Özellikle iş için sık sık seyahat ediyorsanız, birkaç kişiden tavsiye almak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Twitter’a ya da Facebook’a girin, gideceğiniz yeri yazın ve tavsiye isteyin. Güzel dönüşler alacaksınız. Başka bir seçenek olarak workform.co’yu deneyebilirsiniz.

6. Takviminizi, yapılacaklar listesi olarak kullanın.

7. İçinde 3’ten fazla iş olan iş listesi yapmayın.

8. GTD metodunu kullanın. Bu sayede işleri nerede bıraktığınızı ve nereden başlamanız gerektiğini kolayca bulursunuz.

gtd-metodu

 

9. Sosyal olarak ulaşılabilir olun. Bunun için bir “üretkenlik kulübü” bile yaratabilirsiniz. Bu link de işinize yarayacaktır.

10. Pomodoro tekniğini kullanın.

pomodoro-yontemi

 

11. Kendinize meydan okuyun. Mesela kendinize bir saat verin ve 3 önemli işi o saat bitene kadar bitirmeye çalışın.

12. Seyahat sürenizi akıllıca kullanın. Hava limanında, metroda vb. yerlerde beklerken de çalışabilirsiniz. Özellikle hava limanında wifi bulabilme ihtimaliniz var.

13. Telefonunuzu ve diğer dikkat dağıtıcı ögeleri kapayın.

14. Hayatınızdaki insanlara zaman ayırmayı unutmayın. Bu sayede iş dışında kafanızı karıştıracak duygusal problemleri azaltırsınız.

15. Hareket etmeyi unutmayın. Hatta işkolik birisiyseniz, iş planınıza yürüyüş yapma vb. maddeler koyun.

16. Sabahın erken saatlerinde biraz egzersiz yapmanızda fayda var. Bu sayede gün sonu için hem fiziksel hem de ruhsal enerji toplarsınız.

17. Günlük tutmaya çalışın. Bu sizde terapi niteliğinde bir etki yaratır. Aynı zamanda geriye dönüp kendinize bakma fırsatını yakalarsınız.

18. Çalışma yerinizi değiştirin. Bu yaratıcılığınızı arttıracaktır.

19. Kesinlikle ama kesinlikle yedek bir güç kaynağınız olsun. Yoksa işlerinizi kaybedebilir ve her şeye baştan başlamak zorunda kalabilirsiniz.

20. Farklı bir şehre gidip çalışacaksanız, gitmeden önce çalışabileceğiniz mekânları araştırın. Bu sayede sokak sokak gezip yer aramamış olursunuz.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz