Apple, App Store komisyonu azaltabilir

0
3

Apple şirketi; Netflix, Amazon ve HBO gibi video servislerini yanına çekecek bir adım attı. Komisyonlarını %30dan %15e çekti. App Store ile çalışmak daha uygun.

Apple‘ın App Store’da bulunan video servislerine uyguladığı yüzde 30’luk gelir kesintisi oranını yüzde 15gibi yarı yarıya indirmesi bekleniyor. Durum, Bloomberg tarafından gündeme taşındı. Cupertino merkezli şirket, geçtiğimiz haziran ayında da abonelik imkanı sunan uygulamalar için geçerli olan komisyon modelinde değişiklik yaptığını açıklamıştı. Bu değişiklikle ilgili uygulamaya App Store üzerinden abone olanlar için uygulanan yüzde 30’luk kesinti miktarı, söz konusu abonenin birinci yılını doldurulmasından sonra yüzde 15’e çekilmişti. Anladığımız kadarıyla, video servisleri bu imtiyaza bir yılı doldurma koşulu olmadan sahip olacak.

Ancak Apple’ın bunun için de bir şart sunacağı düşünülüyor. Bu şart ise video servisinin Apple’ın yeni sunduğu TV uygulamasına entegrasyon olacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz ayın sonlarında duyurulan uygulamanın gelecek ay itibarıyla yayınlanması bekleniyor. iOS ve Apple TV kullanıcılarına farklı uygulamalardaki dizi, film ve TV programlarını tarama olanağı veren uygulamanın arayüzünü Apple, iş ortaklarından topladığı verilerle görebiliyor. Netflix, Apple’ın veri toplama politikasına olan itirazı nedeniyle ilk başta bu uygulamayla entegre olmadı ama Apple App Store komisyonunu aşağıya çektikten sonra bunun değişebileceğini düşünüyoruz.

Apple, söz konusu hamleyle Netflix, Amazon ve HBO gibi video sağlayıcılarını kendi safına çekmeye çalışıyor. Cupertino merkezli şirket internet TV servisi kurma görüşmelerinde yıllardır gerçek bir adım atamamıştı. Ancak TV uygulamasıyla cihazlarını kullananların video tüketim alışkanlıklarını daha yakından inceleyebilir.

Apple App Store komisyonunu aşağıya video servislerini safına çekecek

Apple, abonelik ücreti kesintisini yarı yarıya indirerek uzun süredir kesinti oranlarından şikayetçi olan video servislerinin gönlünü alacak gibi görünüyor.

 

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz