Apple Kamera için Artırılmış Gerçeklik

0
0

Artırılmış gerçeklik alanındaki çalışmalarına hız kazandıran Apple, artık kamera uygulamasında bu teknolojiye tüm kapılarını açıyor.

Apple, artırılmış gerçeklik teknolojisine olan ilgisini daha önce çeşitli aktivitelerle gündeme getirmişti. Business Insider’da yer alan yeni haber, şirketin ilgisinin bundan sonra nereye gidebileceği konusunda bizlere işaret veriyor. Habere göre, Apple iOS kamera uygulamasına artırılmış gerçeklik özellikleri eklemek için çalışmalarını hızlandırdı. Cupertino merkezli şirketin bu çalışmalarında önceden satın aldığı Metaio ve Flyby Media gibi artırılmış gerçeklik konusunda uzmanlaşmış, gelişmiş girişimlerin yetenek havuzundan faydalandığı düşünülüyor. Apple’ın hedefinin kameranın gerçek bir insanın yüzüne veya herhangi bir nesneye doğrultulduğunda yüzü veya nesneyi tanıması belirtiliyor.

Apple, bildiğimiz gibi iOS’teki Fotoğraflar uygulamasının son versiyonuna yüz tanıma teknolojisini eklemişti. Teknoloji devi, henüz 2015’te de dijital yüz dönüştürme alanında çalışma yapan FaceShift isimli şirketi satın almıştı.

Apple artırılmış gerçeklik yeteneklerini geliştiricilere açabilir

Apple iOS kamera uygulamasına artırılmış gerçeklik özelliklerini ekledikten sonra üçüncü taraf geliştiricilerin inceleme ve çalışma yapabilmesi için kapıları açabilir. Artırılmış gerçeklik özelliğinin önümüzdeki Eylül ayında yayınlanması beklenen yeni iOS sürümüyle kullanıcılarla buluşturabilmeyi hedefliyor.

Bazı gelişmiş akıllı telefon üreticileri, daha önce kamera uygulamasına artırılmış gerçeklik özellikleri eklemek için çeşitli çalışmalar yürüttü. Örneğin, Sony üst segment Xperia telefonlarında fotoğraflara farklı üç boyutlu objeleri eklemeyi başarabilmişti. Ancak Apple’ın artırılmış gerçeklik sayesinde arayüzünün biraz daha sıcak ve işlevsel olması bekleniyor.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz