Apple neden Thunderbolt 3?

0
17

Peki Apple neden Thunderbolt 3 kullanıyor? Thunderbolt 3 kullanma sebebi ne olabilir? Sorunuzun cevabı oldukça basit.

Apple’ın Thunderbolt 3’ü benimsemesinin nedeni sadece USB-C konnektörü kullanması değil, aynı zamanda bu bağlantı protokolünün sunduğu imkanlar.

Bir port ile tüm Thunderbolt cihazlarına, harici monitörlere veya milyonlarca USB cihazına bağlantı sağlayabilirsiniz. Dört kata daha yüksek hızda veri akışı ve diğer herhangi bir video kablosuna göre iki kat daha yüksek video bant genişliği sağlıyor. Buna bir de 100 watt’a çıkan güç aktarım desteğini ekleyin. Bu port üzerinden Mac’inizi monitörlere bağlayabilir, bilgisayarlar ve sabit disk sürücüleri arasında daha hızlı veri transferi gerçekleştirebilir, harici cihazları birbirine papatya zinciriyle bağlayabilirsiniz. Tüm bunları tek bir fiziksel bağlantıyla gerçekleştirmek mümkün olabilir.

neden-thunderbolt-3

Yıllar boyunca Mac’lerde USB portları ve Thunderbolt portları yer alıyordu. Şimdi bunlar birleştirilmiş oldu. Thunderbolt 3 ile ilgili hatırlanması gereken bir nokta; her ne kadar USB-C ile aynı şekilde konnektör kullansa da, aralarında HDMI, USB ve DisplayPort’un da bulunduğu farklı standartlar için de destek sunuyor. Üstelik bir yandan güç beslemesi sağlarken diğer yandan da her şeyi daha hızlı taşıyor. Sadece doğru kabloyu seçip bu porta takmanız yeterli oluyor.

Her USB Type-C portu Thunderbolt 3’ü desteklemiyor. Akıllı telefonlar ve tabletler bu konnektörü kullansa da, Thunderbolt platformu sadece Intel işlemcili cihazlarda bulunuyor. Yani, herhangi bir USB Type-C cihazını veya kablosunu Thunderbolt 3 portuna takabilirsiniz, ancak Thunderbolt’un özelliklerini desteklemeyecektir. Ayrıca normal bir USB-C portuna takılan Thunderbolt 3 cihazı da Thunderbolt özelliklerini sunmayacaktır.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz