Arkadaşı çok olanın zekası az olur

0
13

İlginç bir araştırma ile karşı karşıya geldim ve bunu sizlerle paylaşma isteği duydum. Araştırmaya göre arkadaş sayısı fazla olan insanların zekasının yüksek olmadığı belirtiliyor. Hali hazırda adet olan net konuşulmayan araştırmada gerçeklik payı tartışılabilir durumda.

Zaman geçiyor ve çevrenizdeki insanlar git gide azalıyor mu? genelde seyahatlere yalnız mı çıkıyorsunuz? Hafta sonları herkes buluşup partiden partiye koşarken siz daha çok evde tek başınıza ya da partnerinizle keyif yapmayı mı seviyorsunuz? Bu durum zekanızdan kaynaklı olabilir.

Birleşik Krallık’tan evrimsel psikolog Satoshia Kanazawa ve Norma Li, dâhilerin yalnızlığını araştırdı. Araştırma sonucunda çıkan sonuç ise, birçok zeki kişinin arkadaşlarının azalmasıyla beraber huzurunun artması. Özellikle aşırı derecede zeki kişiler, arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlanmıyor.

Dünyanın en büyük ve eski IQ topluluğu olan Mensa’dan Ann Clarkson ise bu durumun kişiden kişiye değişebileceğiniz söylüyor. Onların verilerine göre hem içe kapanık hem de sosyal kişilerin yüksek IQ’ye sahip olabileceğini söylüyor.
Fakat Clarkson, Kanazawa ve Li’nin tezine tamamen karşı değil. Clarkson’ın belirttiğine göre zeki insanlar, dünyayı daha farklı gördüğü için bazen sosyal dünyadan izole olup kendi kabuklarına çekilmek isteyebiliyor. Bunun sebebi, toplumun %2’lik kısmıyla aynı zekaya sahip olmaktan kaynaklanıyor. Bu kişiler birbirini bulunca daha sağlıklı sosyalleşebiliyor, bulamadığı zaman da kendi kabuğuna sıklıkla çekiliyor.

Cornell Üniversitesi profesörü Dr. Robert Sternberg ise yüksek zekanın psikolojik bir karşılığı olmadığını söylüyor, çünkü analitik zeka (IQ), yaratıcı zeka ve pratik zeka gibi birçok zeka türü var. Maalesef, eğitim sistemleri analitik zekaya sahip öğrencileri ödüllendirmeden yana ve bu sakıncalı sonuçlar doğurabiliyor.

Evrimsel psikologlar Kanazawa ve Li ise savan teorisinden yola çıkıyor. Daha önceki yazılarda da aktardığımız bu teori, atalarımızın avcı ve toplayıcı döneminde birbirlerine daha uzak yaşadığı ve daha mutlu olduğuyla alakalı. Bu aynı zamanda zeki insanların, hayatlarındaki problemleri daha kolay çözmesiyle de sonuçlanıyor. Bu noktada ilişkilerin önemi de azalabiliyor.

Dr. Sternberg ise akademik kariyer yapmaya çalışan insanların daha çok insana ihtiyaç duyduğunu, onlarla fikir alışverişi yapma gerekliliği olduğunu ayrıca belirtiyor. Tabi bu teorisinin ardında yine zeka türü farklılıklarının da önemini vurguluyor. Akıllı kişilerin başarılı olması için insan ilişkilerinin de güçlü olması taraftarı olan Sternberg, ilişkilerde başarısız olunduğunda fikirlerinizi insanlara aktarmanın da imkânsızlaşacağı fikrinde. Eğer zeki biri toplumdan uzaklaşıyorsa, muhtemelen çevresinde kendi zekasına değer katacak seviyede bir insan olmamasıyla ilgili olabilir de diyor. Yani Mensa gibi, Dr. Sternberg de, bu bilginin yalınlaştırması konusunda şüpheci yaklaşıma sahip; ancak yine de herkes bir noktada buluşuyor.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz