Bluetooth Ne Zaman Çıkacak ve Ne Gibi Yenilikler Gelecek

0
16

Senelerin eskitemediği yüz günümüzde neredeyse her yerde kullanılmaktadır kablosuz bağlantılarda, cihazdan cihaza bilgi, veri aktarımında, internetlerde. Bluetooth SIG geçtiğimiz senenin son aylarında duyurduğu yeni Bluetooth 5 formatıyla birlikte mevcut serilerine göre bir takım geliştirmeler getiriyor.

Özelliklerin açıklanmasıyla birlikte kullanıcılar da bunu yakında çıkacak cihazlarına ekleme fırsatı buluyor. Bluetooth un belirttiğine göre önümüzdeki aylarda bu yeni kablosuz bağlantı teknolojisini destekleyen cihazları piyasaya sürecek.

Bluetooth 5 Nedir?

Bluetooth 5, şuan ki mevcut olan 4.2 versiyonuna göre 4 kat daha geniş menzillere sahip. Şuanda cihazdan cihaza bilgi aktarmada, kablosuz cihazlara bağlanmada yeterince yakın olması gerekiyor. Yakın olmadığı takdirde sinyal gücü azalıyor. Bluetooth 5 ile birlikte bu mesafeyi önemli oranda artması sayesinde menzil sorunu kalmayacak ve cihazları yan yana koymayacağız evin içinde rahat rahat dolaşabileceğiz.

Yeni serisi ile veri transfer hızını 4.2 versiyonun hızına göre iki katına çıkaracak. Kapasitesi 1Mbps’den 2Mbps’ye çıkıyor. Aynı zamanda veri yayınlarının kapasitesi de %800 oranında artıyor. Arttırılmış menzil ve arttırılmış hız avantajlarından aynı anda faydalanmak maalesef ki mümkün olmuyor. Bluetooth bu durumu bir küçükken parklarda bindiğimiz tahterevalli ye benzetiyor, yani ya hızı seçeceğiz ya menzili.

Ne Zaman Kullanıcılarına Sunulacak?

Kullanıcılarının bu yeni ürün ile tanışmak için çok uzun süre beklemeleri gerekmiyor. Bu yeni teknolojiyi destekleyen cihazlar 2 ile 6 ay arasında bir süre de çıkmaya başlayacağını söyledi. Bu ay sonunda Barcelona’da olacak olan MWC ( Mobil Dünya Kongresi) de yeni akıllı telefonlar ile birlikte Bluetooth 5 teknolojisini görmeye başlayabiliriz.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz