Facebook Filtresi Olan Yalan Haber’i Fransa’da Kullanıyor

0
8

Dünyada en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden biride Facebook yalan haber ile mücadele konusunda çalışmalar başlattığı ülkeler arasına Fransa’yı da ekledi. Fransa’da bu sene içerisinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi için yalan haberlerin etkili olması bekleniyor. Bu yalan haberlerin önüne geçmeyi planlaya Facebook hazırladığı filtre için sekiz Fransız medya kuruluşuyla birlikte çalışacak. Bu Medya kuruluşları Facebook kullanıcıları tarafından verilen reklam haberlerin doğrulamasını ve filtrelemesini gerçekleştirecek.

Fransa Yalan Haber Filtresi Kullanmaya Başladı

Fransa’da ünlü gazetelerden biri olan Le Monde, Facebook’un bu girişimdeki iş ortakları arasında yer alıyor. Le Monde’da yer alan habere göre, yalan haber filtresini ABD ve Almanya’dakine benzer biçimde işletecekler. Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Facebook ve Google ABD başkanlık seçimlerinde yer alan yalan haberlerin yayılmasında etkin rol oynadığı için çok eleştirilmişti.

Bir tek ortaklar değil Fransa Facebook kullanıcıları da bu uygulamaya destek verebilecek. Fransa Facebook kullanıcıları yalan haber olduğunu düşündükleri haberleri Facebook’a bildirecek. Bu şikayet edilen haberler Sekiz medya şirketinin eriştiği ortak bir portal a yönlendirilecek. Bu sekiz medyanın en az ikisi haberin yalan olduğunu belirtir ve doğrulanırsa reklam Facebook tarafından işaretlenecek. Bu haberi paylaşmak isteyen Facebook kullanıcıları da uyarılacak.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz