Facebook WhatsApp Verilerini Toplamayı bıraktı

0
37

Facebook son aldığımız haberlere göre Avrupa’daki Whatsapp kullanıcı verilerini toplamayı bıraktığını açıkladı. Bu bizim için sevindirici bir haber.

Facebook Avrupa’da WhatsApp kullanıcı verilerini toplamayı bıraktı. The Financial Times’ta yer alan habere göre, kıta genelindeki gizlilik savunucularının yoğun baskısı Facebook’u böyle bir karar almaya itti. Facebook sitesinin bu sonucu, WhatsApp kullanıcılarının telefon numaralarının Facebook ile paylaşılmayacağı anlamına gelecek. Ancak Facebook kararının ilgili yasalar konuşulurken alınan geçici bir önlem olduğunun altını çizmeyi ihmal etmedi.

Facebook’tan yapılan açıklamada hem Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği hem de diğer veri koruma ofisleriyle görüşmelerin sürdürülmesinin istendiği belirtildi. Şirket, sorunların çözümü için ortak çalışmaya tamamen açık olduğunu vurgulamaktan da geri kalmadı.

Facebook Avrupa devletlerinden gelen sese kulak astı

Facebook, WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolar karşılığında satın aldığını hatırlıyoruz. Ancak şirket WhatsApp kullanıcı verilerini toplamaya geçtiğimiz ağustos ayında başlamıştı. Facebook’un bu hamlesi Avrupa’nın veri toplama yetkililerinin tepkisini çektiği apaçıktı. 28 ülkenin yetkilileri WhatsApp CEO’su Jan Koum’a hitaben bir mektup kaleme alarak yasal durum netliğe kavuşana dek veri toplanmasının durdurmasını istemişti.

Facebook’un Avrupa operasyonlarını sürdürdüğü İrlanda’nın veri koruma komisyonu da şirketin geçtiğimiz hafta itibarıyla Avrupa’da WhatsApp kullanıcılarının verilerini toplamayı durdurduğunu açıkladı. Almanya, Facebook’un WhatsApp verilerini toplamayı durdurmasını ilk isteyen Avrupa devleti olmuş ve bunun için resmi bir kararlar yayınlamıştı. Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya gibi ülkeler de Facebook’un veri toplama uygulamaları için soruşturma adımına geçti.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz