Google Apple’ı Geçerek Evrenin Markası Oldu

0
18

En çok kullanılan arama motoru Google dünyanın üstünlük derecesi kalburüstü markaları listesinde teknoloji devi Apple’ı bir geride bırakarak zirveye yerleşti ve reklam gelirlerin de çok ciddi bir artış yaşandı

GOOGLE İÇİN SEVİNÇ VE MUTLULUK, APPLE İÇİN HAYALKIRIKLIĞI

İnternet devi ve dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın “dünyanın değerli markaları” listesinde teknoloji devi Apple’ı bir geride bırakarak zirveye yükseldiği bildirildi.Bağımsız danışmanlık firması Brand Finance’in yayınladığı 2017 yılı Global 500 kıynak raporda, Google’nin marka değerinin geçen seneye kıyasla yüzde 24 çoğalış göstererek 109,5 ABD doları yükseldiği belirtildi. Geçen yıldaki raporda Google değeri 88,2 ABD doları olmuştu. Böylece Google, Apple’ı geçerek, dünyanın genişlik muteber markası oldu.

 Gelen Raporda,  dünya da ki en büyük markaların, web sitelerinin sahiplerine ve müşterilerine ulaşmasını sağlayan evrendeki en büyük arama motoru olan Google’ın başarısına dikkat çekilirken, Google’ın sağladığı reklam gelirlerinin de geçen yıla, yıldan yıla yüzde 20 yükselişe geçtiği göz önünden kaçmadı.  Diğer yandan, raporda, Apple’ın marka değerinin geçen yıla göre %27 düşerek 107,1 ABD doları indiği söylendi. Apple’ın geçen yıl değeri 145,9 ABD doları olmuştu. 2011 senesinden bu zamana kadar 6 sene üst üste evrenin üstünlük derecesi kalburüstü markaları listesinin zirvesinde bulunan Apple, bu sene ikinci sıraya düştü.

KULLANICILARIN APPLE’A GÜVENİ KALMADI

 Gelen raporda, Apple kullanıcılarının firmaya olan güvenini, inancının kaybolmaya başladığı vurgulanırken, “Apple, kullanıcılarının iyi niyetini aşırı derecede suiistimal etti. Apple Watch gibi yeni projeler önemli gelir oluşturmakta başarısız oldu ve Apple tüketicilerinin istediği, beklediği yenilikçi teknolojileri ortaya koyamadı.” İfadelerine yer verildi. Apple’ın “ışığını kaybettiği” yorumlarına yer verilen raporda, şirketin en büyük gelirlerini oluşturan İPhone’un, Güney Koreli elektronik devi Samsun’un yanı sıra, Çinli cep telefonu üreticileri Huawei ve OnePlus’la da rekabet etmek zorunda kaldığı vurgulandı.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz