Google Pixel üretim maliyeti ne kadar?

0
3

Google Pixel üretim maliyeti analizi nihayet paylaşıldı. İşte kullanıcıları hayran bırakan Google Pixel üretim maliyeti hakkında detaylı bilgiler.

Google Pixel üretim maliyeti

Google tarafından 4 Ekim tarihinde tanıtımı yapıldıktan sonra pek çok farklı teste konu olan ve performansı merak edilen Google Pixel bu sefer maliyeti ile gündeme geldi. Son dönemlerde maliyet hesaplamaları kullanıcılar tarafından da oldukça ilgi görürken gösterilen bu ilgi her telefon için analizin yapılmasını sağlıyor.

Google Pixel’in Maliyeti Nedir?

Google Pixel XL modeli için yapılan maliyet analizlerinde maliyet ile etiket fiyatı arasındaki fark oldukça dikkat çekerken yapılan araştırmalarda Google’ın oldukça uygun bir fiyata telefon ürettiği görüldü. Piyasadaki standart fiyatlar üzerinden yapılan araştırmalarda Google Pixel modelinin normal şartlardaki maliyeti 285 dolar. Üstelik ulaşılan bu rakam tek olarak parçaların alınması ile elde edilen sonuç.

Google üretimini gerçekleştirdiği milyonlarca cihaz için üreticiler ile özel anlaşmalar yaparken piyasa fiyatlarının çok daha altındaki bir fiyata donanımları satın alabiliyor. Bu açıdan 285 dolar cihaz için belirlenen maksimum maliyet durumunda. Maksimum maliyetin 285 dolar olduğu Google Pixel XL modelinin etiket fiyatı ise 769 dolar.

Aradaki Fark Çok Fazla

Yaklaşık 484 dolar gibi bir farkın olduğu maliyet ile satış etiketinin bu bakımdan Google’a iyi bir kar getirdiği de konuşuluyor. Her ne kadar aradaki fark içerisinde pek çok farklı gider bulunsa da giderlerin toplamının karın yarısı kadar dahi etmeyeceği öngörülüyor. Bu bakımdan bir telefon için yapılan üretimlerde telefonun donanımların maliyetinin yanısıra personel, dağıtım, tanıtım gibi ek ücretler ile Google’ın yaklaşık 400 ve 500 dolar arasında bir birim maliyete ulaştığı düşünülüyor.

Yakalanan bu rakamlar telefonun etiket fiyatı düşünüldüğünde ise yine de Google için oldukça cazip bir durum yaratıyor. Bu açıdan yapılan analizler ile birlikte Google telefonları üzerinden iyi bir kar elde ettiği görülürken yüksek etiket fiyatına rağmen kullanıcıların telefona ilgi göstermesi, Google’ın bu konudaki elini güçlendiriyor. Yapılacak satışlardan iyi sonuçların alınması Google’ın maddi açıdan iyi bir kar elde etmesini sağlayacağı gibi mobil sektördeki gücünü arttıracak. Bu açıdan Google şimdiden gelecek satış raporlarını beklemeye başladı bile.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz