Google’nin Yeni Projesi Bedava İnternet

0
13

Tüm dünya üzerinde kullanılan tarayıcılardan biri Google, ağ sinyallerini bulacak balonların belirli bir alanda uzun zaman havada kalmasını sağlayacak hava akımlarını tahmin etme sorununu makine öğrenme algoritmalarıyla çözdüğünü açıkladı. Bu projenin hayata geçmesi ile birlikte Google, internetin hiç gitmediği olmadığı yerlere, bölgelere ücretsiz hizmet götürecek.

Dünya tarayıcı markalarının başında gelen Google, yeşillik alanlarda ve gezegenin uzak bölgelerinde internete bağlantı sağlamak üzere dev balonlarla kurmayı tasarladığı internet ağı için dünya üzerinde önemli bir sorunu aştığını duyurdu.

Proje işiyle uğraşan şirketin Google X araştırma departmanına bağlı çalışan “Project Loon” ekibi, makine yöntemi sayesinde balonların hareketini belirleyen hava akımı sistemlerini tahmin edebilir hale geldiklerini açıkladı.

Balonların yerlerini tespit edebilecek olan araştırmacılar, tüm gezegeni balon ile doldurmak yerine belirli bölgelere odaklanabileceklerini belirtti.

Balonların belirli bir bölgede durarak bir araya gelmesi projenin maliyetini düşüreceğini vurgulayan Google X direktörü Astro Teller, “Artık yüzlerce balon kullanmak yerine gelirli bölgelerde 10, 20 veya 30 balonla internet hizmeti sağlayabileceğiz.” İfadelerini kullandı.

Yerden yaklaşık olarak 18 bin metre yukarıda olacak balonların belirli bir süre havada tutulabilmesinin yolunu bulduğunu ileri sürdü

Gerçek kullanıcıların sistemi deneme fırsatı bulabileceğini açıklayan Teller, bunun ne zaman ve nerede olacağına dair her hangi bir bilgi vermedi

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz