Hangi ülkelerde internet sansürü uygulanıyor

0
16

Son zamanlarda Türkiye’de fazlasıyla internet sansürü uygulandı. Bu durum akıllara hangi ülkelerde internet sansürü uygulanıyor sorusunu getirdi.

Hangi ülkelerde internet sansürü uygulanıyor ?

Facebook, Twitter ve YouTube gibi pek çok sosyal medyanın yanı sıra WhatsApp ve Skype gibi görüşme uygulamalarının da engellenmesi Türkiye’de yeni bir tartışma başlattı. Bugüne kadar Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine yönelik engelleme ya da yavaşlatma işlemleri yapılırken geçtiğimiz günlerde yapılan son çalışmalarda tüm sistemlerin engellenmesi ve VPN servislerinin dahi devre dışı kalabilmesi adına çalışmaların yapılması büyük bir tepki çekti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Devrede

Yaşanan olayların onaylanmasının yanı sıra kullanıcılar sosyal medya kullanımının engellenmesini istemezken Sınır Tanımayan Gazeteciler olarak tanımlanan bir grup tarafından yapılan araştırmalarda Türkiye’de yaşanan olayların dünya genelindeki durumu değerlendirildi. Pek çok Avrupa ülkesinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan toplumsal olaylar sonrasında herhangi bir kısıtlama ya da engellemenin getirilmediği görülürken Türkiye’de böyle bir çalışmanın yapılmasının özgürlükleri kısıtladığı belirtildi.

Hangi Ülkelerde Kısıtlama Yapılıyor?

Küba, Suriye, Çin, Irak ve Türkmenistan gibi pek çok ülkede internet sitelerinin kısıtlanması ya da tamamen ülkede engellenmesi görülürken Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından yapılan değerlendirmelerde bu ülkeler klasmanında Türkiye’nin olmasının çok uygun olmadığı ifade edildi. Türkiye’de yaşanan kısıtlamalar bugüne kadar çok uzun süreli olmazken ortalama bir gün içerisinde sistemlere tekrar erişim sağlanabiliyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan engellemelerde sürenin oldukça uzun olması ve aynı zamanda internetin yavaşlatılması ciddi bir sorun yarattı. Öyle ki sadece bireysel kullanıcılar için değil pek çok firmanın işlemleri de yapılan kısıtlamalar nedeniyle engellendi ve yüksek zararların yaşandığı ifade edildi.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz