Pazartesi Sendromu ve Çözümü

0
19

Pazartesi günü hakkında gerçekten ürkütücü şeyler var. İşe, bankaya gitmeniz gerekiyor ve mesai saatleri bitmeden bazı işleri halletmek. Ne kadar da bunaltıcı…

Bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Psikolojik bir durum olan Pazartesi sendromunu ortadan kaldırmak için sorunu daha net anlamalıyız.

monday-syndrome

Sorun

Tüm hafta sonu dinlenmiş,  önünüzdeki haftayı planlamış olsanız bile pazartesi günleri daima biraz korkutucu, ürkütücü gelir.

Bilim insanlarına göre hafta sonları diye çok uyuyup normal düzeni bozmamalısınız. Çalışmayacaksanız bile uyku düzeninizin değişmemesi sizin için daha faydalı. Aksi takdirde hafif uyku düzensizliği yaşarsınız.

Amerika’da yayımlanan Endokrinoloji dergisine göre yapılan çalışmada katılımcıların kolesterol ve triglyserit seviyeleri ölçülmüş. Hafta sonu ile hafta içi uyku seviyelerinde değişiklikler olanlarda kolesterol oranı daha yüksek ve kanlarında yağlı madde oranında da artış bulunmuş. Ayrıca daha fazla kilo almaya başlamış olmakla birlikte şeker hastalığı ve kalp krizi riski de daha yüksek ihtimale çıkmış.

monday-syndrome-1

Çözüm

Düzen bir çok alanda olduğu gibi pazartesi sendromunda da çözüm. Eğer haftaiçi yakaladığınız düzeni bozmazsanız pazartesi sendromu diye bir şey kalmaz.

“Ama bi haftasonumuz var biraz uyuyalım canım” dediğinizi duyar gibiyim ama doğru değil. Bu işin çözümü düzen. Hem bu sayede harika bir haftasonu geçirebilirsiniz o kadar çok boş vaktiniz olduğunu görünce şaşıracaksınız. Yani özetle yapmanız gereken:

  • Daima aynı saatlerde uyanmaya çalışın.
  • Her gün yeteri kadar uyku uyumaya çalışın.
  • Ya hafta sonları yatağa daha erken gireceksiniz ya da patronunuzu ikna edeceksiniz işe geç gelmeniz konusunda…

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz