Prisma, Google ve Facebook’u harekete geçirmeye itti. Yayımlanan videolar ve Prisma’nın popüler olması sebebi ile dev şirketler kendilerini geliştirme yönünde adımlarını hızlandırdı.

Klasik ve basit fotoğraf filtreleri artık demode olmuşa benziyor. Prisma ile başlayan fotoğrafları sanat eserlerine dönüştürme eğilimi, başka platformları da etkileyecek gibi görünüyor. Bu yıl içinde yayınlanan ve popülarite kazanmasının ardından çevrim dışı çalışma desteği ve video desteği kazanan Prisma, Facebook gibi teknoloji dünyasının devlerini de harekete geçirmişti. Facebook da canlı videolar için bir stil transferi teknolojisi üstünde çalıştığını açıklamıştı. Prisma’nın takipçileri arasına katılan bir diğer teknoloji devi de Google oldu. Kapsamlı bir sistemin duyurusunu yapan şirket, farklı sanat tarzlarını birleştirerek tamamen özgün fotoğraf ve video filtreleri oluşturulmasını sağlayacak.

Google Prisma ile benzer bir nöral ağ yaklaşımı uyguluyor. Algoritmaların yardımıyla fotoğrafları kolaylıkla anlaşılabilir parçalara ayıran Google, tabloların sanatsal tarzlarını öğreniyor ve bunları yeni resimlerin içine entegre ediyor. Ancak Google’dan yapılan açıklamada transfer teknolojisinin Prisma’ya kıyasla daha karmaşık olduğu belirtiliyor. Farklı resimleri bir araya getirebilen sistem, böylelikle ortaya daha özgün bir filtrenin çıkmasını mümkün kılıyor.

Google, Prisma ile Rekabete Giriyor

Google’ın sisteminin daha az işlemci gücüne ihtiyaç duyduğu ve canlı videolara bile uygulanabilecek kadar kullanışlı olduğu görülüyor. Şirket tarafından paylaşılan demo videosu, videolar üzerinde arka arkaya çok sayıda farklı filtre uygulanabildiğini gösteriyor. Google söz konusu sistemin kaynak kodunu uzun vadede paylaşmayı planlasa da, sistemin Fotoğraflar uygulamasına entegre edilmesi de muhtemel görünüyor.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz