Samsung Galaxy A8 (2016) İnceleme [Detaylı]

0
267

Merhaba dostlar, Samsung Galaxy A8 (2016) telefonunu almak isteyen ve detaylı açıklama arayanlar için hazırlayıp sunduğum makaleme hoş geldiniz.

Detaylı olmasına özen göstereceğim. Cihaz hakkında yorumlarınızı belirtirseniz minnettar kalırım. Özel olarak incelenmesini istediğiniz telefon ve bilgisayar var ise yine yorumda belirtebilirsiniz.

Hadi başlayalım,

Galaxy A8 (2016) Giriş

Samsung’un Android işletim sistemleri arasında liderliği elde etmesinde akıllı telefon yelpazesini epey geniş bir alana yaymasının etkisi büyüktür. Güney Koreli şirketin her satış noktasında, iddialı niteliklere ve teknik özelliklere sahip olan bir ürün serisi bulunuyor. Galaxy A serisi de orta-üst aralıktaki Android telefonları barındıran bir seri olduğunu düşünüyorum.

samsung-galaxy-a8-2016-tasarimlari-7

2016 yılının başlarında A3, A5, A7 cihazlarının 2016 versiyonlarını gördük. 2016’nın sonlarına doğru yaklaşırken de serinin yeni ürünü olan Galaxy A8 (2016) ile tanışmış olduk. Daha önce çıkan A (2016) serisi cihazlara göre daha farklı ve daha özel tasarıma, daha üst seviyede teknik donanıma sahip olan bu akıllı telefon, tanıtıldıktan hemen sonra Türk Telekom tarafından Türkiye’de satışa çıkarıldı. Bir süredir deneyimlemekte olduğumuz bu telefonla ilgili detaylara Samsung Galaxy A8 2016 inceleme yazımız ile giriş yapıyoruz.

Samsung Galaxy A8 (2016) Tasarım ve Estetik

2016’nın başında gördüğümüz model Galaxy A serisi Androd cihazları; Galaxy A3, A5 ve A7 daha çok S ve Note serisi Samsung telefonlarına daha yakın, iki cam tabaka arasına yerleştirilmiş metal gövdeden oluşan bir yapıyla sunulan akıllı telefonlardı. İlk fark olarak serinin yeni üyesi Galaxy A8 (2016) metalin ağır bastığı bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Daha kavisli köşeler, kenarlara doğru hafif kavis yapan, fakat genel olarak düz yapıdaki arka yüzey, ince profil tasarımı gibi farklılıklarla Galaxy A8 (2016) diğer A serilerinden daha yakışıklı görünüyor. Arka yüzeyi evet, iPhone benzerliğini ortaya koyuyor. Karşı çıkmayacağım.

samsung-galaxy-a8-2016-tasarimlari-6

Galaxy A8 (2016) cihazının kenarlarını ve arkasını kaplayan metal kasayı öndeki ekran camı karşılıyor. 2.5D kavisli ekranı, kenarlara doğru yaptığı hafif kavisle birlikte A8’e biraz daha karizma katıyor. Telefonun 5.7 inç ekranı olsa da, yüzde 74.5 ekran-yüzey ortalaması nedeni ile maalesef beklenen ekran ortamından daha az görünecek. Sonuç olarak bu durumu avantaj olarak görmelisiniz. Samsung’un Android cihazını tek elle kullanımını daha kolay hâle getiriyor. Telefonun 7.2 mm. kalınlıktaki gövdesi de ergonomiyi yükselten bir diğer önemli tasarım özelliğidir. 182 gr. ile A8 (2016) ekran büyüklüğü düşünüldüğünde ağırlığı normal olduğunu ve ortalama olarak benzerleri ile aynı ağırlıkta olduğunu söyleyeyim.

samsung-galaxy-a8-2016-tasarimlari-5

Galaxy A8 (2016)’nın ekranının üstünde hoparlör, 8 megapiksel kamera ayrıca sensörler mevcut. Bu arada Samsung logosunu da hemen orada 🙂 Ekranın alt kısmında ise parmak izi özelliği bulunan ana ekran butonu bulunuyor. Bunun her iki yanında da kapasitif dokunmatik görev tuşları bulunuyor. Altta 3.5 mm. kulaklık jakı, microUSB alanı ve mikrofon, üst kenarda ise ikinci mikrofon bulunmakta. Solda ses tuşları, sağda ise güç butonu çoğu Samsung cihazı ile elimizin ezberlediği yerde. Büyük olması korkutmasın, istediğiniz el ile tutun ve cihazı hareket ettirmeden tuşlar ile temas edebileceğiniz tasarım mevcut.

samsung-galaxy-a8-2016-tasarimlari-4

Galaxy A8 (2016) cihazının hoparlörü ise şimdiye kadar bir Samsung telefonlarından farklı yerde bulunuyor. Bir adet olan hoparlör güç butonunun üstünr dizayn edilmiş durumda. Bu hoparlör küçük olmasına rağmen güçlü ses çıkışı sunuyor. Sevdiğim nokta ise ses kalitesinden çok, yerleştirildiği-bulunduğu nokta. Samsung’un eski cihazlarında karşılaşılan bir durum çözülmüş vaziyette. Cihazın hoparlörü sesin kapanmasına neden olacak durumdan uzak dizayn edilmiş. Yani demek istiyorum ki cihazı ister arkası masaya temas halinde ister ekranı masaya temas halinde olsun sesin kapanması oldukça güç. Böylelikle ses çıkışında herhangi bir sorun olmuyor. Özellikle telefonu iki elle tutup oyun oynarken hissedilenlere bakıldığında, hoparlörün kapanmadığını göreceksiniz. Bu deneyimleme fırsatına daha inceleyici gözlerle bakın.

Yukarıda söylediğim üzere, arka taraftaki anten çizgileri oldukça dikkat çekici. Bunun dışında arka tarafta 16 megapiksel kamera ve hemen yanına yerleştirilmiş tek LED flaş gözler önünde. Bu ikilinin biraz altında da Samsung logosunun bulunduğunu belirtelim. A8 (2016) tek parça halinde. Yani pili sabit, çıkarılabilir parçası yok. nanoSIM ve microSD kart tepsisi ise hemen sol kenarda bulunmakta. microSD kart yuvası yerine de 2. sim kartınızı takarak cihazı çift sim kartlı olarak kullanmanız mümkün.

Samsung Galaxy A8 (2016) Donanım, Performans ve Teknik Özellikleri

Galaxy A8 (2016)’nın 5.7 inç ekranı 1920 x 1080 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. Bu büyüklükteki ekranlarda artık Quad HD çözünürlük görmek alışıldık, ancak Full HD’nin de hiç fena durmadığını söylemeliyiz. 386 ppi’lik piksel yoğunluğu oldukça iyi. Ekrana yakından bakarsanız pikselleri zor da olsa fark edeceksinizdir, ancak optimum uzaklıkta piksellerin görülmesi mümkün değil. Sonuçta şunu diyebiliyorum, cihaz gayet kaliteli ekran görüntüsüne sahip.

Ekran Super AMOLED olması ile benzerleri ile normal ölçüde övünüyor. Yüksek parlaklık ve geniş görüş açılarının varlığı ortada. Ekrana çeşitli açılardan baksanız dahi oldukça görüntü zevki verebiliyor. Ekrana yapılan parlayan ışık testlerinde de bu ekran yeterli sonuç verebilmekte. Film izlerken, internette sörf yaparken, fotoğraf veya video çekerken bu ekran sahibini rahat ettirmek için gerekenleri veriyor. Kısacası, optimum özelliklere sahip ekran olduğunu, ekranında ekstra güçlü bir farkın olmadığını belirteyim.

Donanım bileşenleri etrafında Samsung’un, Galaxy A8 (2016) cihazını geçen yılın Note 5’inde bulunan Exynos 7420 Octa işlemcisi ile donattığını görüyoruz. Buna 32 GB dahili hafıza ve 3 GB RAM ekleniyor. microSD kart yuvası da 256 GB gibi kapasite artışı sunuyor. Benchmark testlerindeki başarısı ortalamanın üstünde, ancak geçen yılki amiral gemisi telefonların seviyesinde performans sunduğunu belirtmekte fayda var. Kullanıcı arayüzü gezintimde gayet akıcı olduğunu, oyunlar ve uygulamaları hızlı şekilde açtığını gördüm. Orta-üst android cihazlarındaki beklenilen performansı fazlasıyla sunuyor.

samsung-galaxy-a8-2016-tasarimlari-3

Pil tarafına baktığımızda ise A8 (2016) telefonu 3300 mAh kapasiteli pilin bulunduğunu öğrendik. Bu çıkarılamaz pil günlük kullanım için gayet yeterli enerji sunuyor. Bir günü geçmek, aynı şarjla ikinci günü bile çıkarmak duruma göre mümkün olabilir. Güç tasarruf modları pili stabilize ederek oldukça uzun süre ayakta kalmasını sağlıyor.

Kablosuz bağlantı tarafında 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi destekleriyle birlikte şu andaki en yeni Wi-Fi teknolojisi 802.11ac’yi de destekliyor. Yani eğer uyumlu bir ağ yönlendiricisi varsa, kablosuz ağdan oldukça yüksek bağlantı hızı alınabilir. Bluetooth, NFC gibi özellikler hali hazırda mevcut. FM radyo da kullanıma sunulmuş durumda. A8 (2016) LTE desteğine sahip. Saniyede 300 Mbit teoride indirme hızlarını desteklemekte. Bu telefonun mevcut koşullarda şebekenin sunduğu hızlara rahatlıkla çıkacak kapasitede olduğu ortadadır.

Samsung Galaxy A8 (2016) Yazılım Özellikleri

Android 6.0 Marshmallow yüklü olarak gelecek Galaxy A8 (2016) telefonda doğal olarak TouchWiz kullanıcı arayüzne sahip. A8 (2016) yeni cihaz olması avantajını net olarak değerlendiriyor. Samsung’un üretim fişini çektiği Galaxy Note 7 yazılım özelliklerinin birçoğunu A8 2016 cihazında da görmekteyiz.

Örnek olarak her zaman açık olan ekran (always on teknolojisi)… Galaxy S7 ve S7 edge’de sunulmuş açık ekran olma özelliği sayesinde ekran kapalı haldeyken saat, tarih, bildirimler gibi bilgileri ekranda sürekli görebilirsiniz. Saat veya tarihe bakmak için cihazın açma tuşuna basmaya gerek yok. Note 7’den sonra bu özellik geliştirildi, Always on ekranında farklı içeriklerin gösterilmesi mümkün kılınmıştı. Takdir ettiğim özelliklerden olan Always on kullanımında bir fotoğrafın gösterilebilmesi bile mümkün hale geldi. Always on ekran, Super AMOLED teknolojisi özellikleri dahilinde ancak gösterim yapan piksellerin kullanımı ile gerçekleşiyor. Sonuç olarak bu özellik pile çok etkimiyor. Always on ekran özelliği kullanılırken şarj korkusunu bir nebze ortadan kaldırma çabası içindeki A8 2016 yazılımını beğeniyorum.

Yine Note 7 cihazının özelliklerinden biri olan Güvenli Klasör. Samsung Knox teknolojisiyle güçlendirilen bu özellik ile sadece sizin erişiminize izin verilecek olmasını istediğiniz fotoğrafları, videoları, doküman ve uygulamaları ana ekrandan erişebileceğiniz Güvenli Klasör içine yerleştirebilirsiniz. Güvenli Klasör’e parola veya parmak izi koruması kurularak size özel hale getirebiliyorsunuz.

samsung-galaxy-a8-2016-tasarimlari-2

Samsung Notes uygulaması Galaxy A8 ile de devam eediyor. Düşünceme göre çıkacak Samsung telefonlarında da karşılaşacağız. S Health, E-posta, S Voice gibi Samsung uygulamaları otomatik yüklü gelecek; Microsoft’un Word, Excel PowerPoint gibi uygulamaları da bizlerle, Google’ın sertifikalı her Android telefonda bulunan Gmail, YouTube, Haritalar uygulamaları da bizlerle.

Galaxy A8 (2016)’nın 5.7 inç ekranı, bölünebilen pencere özelliğini kullanmak için oldukça uygun. Android 7.0 Nougat ile işletim sisteminde temel olarak bulunan bu özellikten A8 sahipleri telefon Marshmallow yüklü olsa da kullanabilecek. Buna ek olarak telefonda bulunan Hızlı Ayarlar bölümü de oldukça pratik ve bol seçenekli durumda. Bunların sıralamasını da kendinize özel hale getirebilirsiniz.

Samsung Galaxy A8 (2016) Kamera

Tıpkı işlemcide olduğu üzere kamera tarafında da A8 (2016), Note 5 temeli alınmış durumda. Telefonun arkasında 16 megapiksel, f/1.9 diyafram açıklığı olan, otomatik odak ve LED flaş özellikli arka kamera yer alıyor. Önde ise yine f/1.9 diyafram açıklığa sahip, 8 megapiksel çözünürlük ve 1080p video kaydı yapabilen kamera bulunmakta.

Kamerası Note 5’ten miras kaldığı görülse de kamera uygulamasında Note 7 örnek alındığını söyleyebiliriz. Ana ekran tuşuna art arda iki kez hızlı bir şekilde basıldığında yine hızlı açılan Kamera uygulaması oldukça sade ve kullanışlı bir arayüze sahip. Sürükleme hareketleri kullanım kolaylığı sağlıyor. Kamera uygulaması açıkken parmağınızı düşey yönde sürüklemek ön ve arka kameralar arasında geçiş yapmanızı sağlar. Sağa sola sürüklemek ise çekim modu, fotoğraf ve video çekimi ya da efekt seçim ekranlarında sörf yapabilirsiniz. Arkadaşlarınıza fotoğrafınızı çektirmek için verdiğinizde anlatmak biraz uzun sürebilir 🙂 Ancaak ! Otomatik mod yardımı ile tüm ayarları otomatik yapan kameraya sahip olursunuz. Tamam şimdi oldu, arkadaşınız kamerayı gayet profesyonel kullanacaktır. Profesyonel mi dedim, Pro modunda ise beyaz dengesi gibi, ISO gibi ayarları elle de yapabilirsin.

Galaxy A8 (2016)’nın arka kamerasıyla çekilen fotoğrafları oldukça başarılı. Parlaklığı yüksek buluyorum, bu durum göze epey hoş gelen fotoğrafları çekmenizi sağlasa da, bence doğallığı azalttığı bir gerçek. Parlaklık meselesi tartışmaya açık. Makro çekimlerde cihaz gayet güçlü durumda, ancak özellikle çiçek gibi renkli sahnelerin çekimlerinde fazla doygunluğa kaçma durumu söz konusu olabilmekte. Diyafram açıklığının genişliği loş ışıktaki fotoğrafların aydınlık ve net olmasına katkıda bulunduğu ortada. Öndeki kamerası da yeteri kadar aydınlık, detayları bol ve göze hoş görünen selfie fotoğrafları çekebilmekte.

samsung-galaxy-a8-2016-tasarimlari-1

Samsung, A8 2016 cihazında 1080p Full HD video kaydını yeterli bulmuş durumda. Üstelik telefon en fazla 30 fps hızında Full HD video kaydı yapabiliyor. Aynı çözünürlük kalitesi ile video kaydını ön kamerada da görmekteyiz. Arka kamerada video çekiminde titreme sorunları sebebi ile kötü video çekimleri yapılabilir. Bu sebeple olabildiğince elinizin titrememesine özen gösteriniz. Galaxy A8 (2016) fotoğraf ve video çekimi için çok kalitelidir diyemem, ancak video ve fotoğraf çekimine ihtiyaç duyduğunuz durumlarda imdadınıza yetişecektir.

Samsung Galaxy A8 (2016) Genel Sonuç

Galaxy A serisi telefonlar genel anlamda yakışıklı olduğunu biliyoruz. Bu telefonlar yine genel düşünüldüğünde ihtiyaç duyacağınız, sizi tatmin edecek donanımsal özellikleri ve tasarım güzelliği ve gayet uygun fiyat sunmasıyla seviliyor. Bu serinin üyeleri sayesinde fazla para harcamadan, gayet üst sınıf akıllı telefonlara yakın seviyede donanım özellikleri ve kullanılabilirlik barındıran bir cihaza sahip olacaksınız.

Galaxy A8 (2016), model yüksekliğine uygun şekilde, düşük model A serisindeki telefonlara göre çıtayı biraz daha yükseğe koymak zorundaydı. Genel anlamda geçen yılın Samsung amiral gemileri ile teknik özellikler çerçevesinde benzerlik bulunsa da tasarımı ile ayrılmaktadır. Bu konuda özel fikrimi sunmam gerekirse, A8 (2016) telefonun tasarımı diğer telefonlarda bulunan metal ve cam ikili kombinesi, sandviç yapısındaki tasarımdan daha iyi duruyor. Biraz iPhone/Android kullanıcı deneyimini hissettirdiğini söylemeliyim.

Galaxy A8 (2016) telefonu ne kadar ücretle satıldığını merak edenlere de su serpelim. 2099 TL’lik tavsiye edilen satış fiyatına sahip. Tasarımı ve teknik özelliklerle üst sınıf Android cihazların seviyesine epey yaklaşan bu telefonun, fiyatı düşünüldüğünde normal karşılanabilir. Eğer kaliteli Android telefon kullanmak istiyor, ancak fazla açılmak da istemiyorsanız, yani 3000 TL vermek yerine, Galaxy A8 (2016) telefonunu düşünebilirsiniz.

İncelememiz burada sona erdi. Sonuna dek okuyan dostlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Yorumlarınızı rica ediyorum eksik görmeyiniz.

Bu arada cihaza ait resimleri de aşağıdan galeri şeklinde görebilirsiniz. Tekrar teşekkür ediyorum.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz