Snapchat güç topluyor halka arz başvurusu

0
46

Snapchat gelecek günlerde genç kitleyi kendine çekme yarışında facebook’la savaş arefesinde halka arz başvurusunda bulundu. Güç toplamak için başarılı tercih.

Snapchat’in çatı şirketi konumunda olan Snap Inc., halka arz başvurusunu gizli olarak gerçekleştirdi. Bloomberg’de yer alan habere göre, şirket halka arz ile yaklaşık 4 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor. Snapchat’in piyasa değeri için kendisine belirlediği hedefin ise 25 ile 35 milyar dolar arasında olduğu belirtilmektedir.

Twitter da halka arz başvurusunu gizli olarak gerçekleştirmişti. Başvurunun gizli yapılması, Snap Inc.’in yıllık gelirinin 1 milyar doların altında olduğunu göstergesidir. Bu da şirketin reklam kazancına yönelik tahminlerle örtüşmektedir. Halka arz Mart ayı itibarıyla gerçekleşebileceği konuşuluyor.

Snapchat halka arz ile tarihinin bugüne kadarki en önemli virajlarından birine girdi. Yüklü nakit girişi sayesinde servisin sosyal ağ ve mesajlaşma pazarında Facebook ve Google ile daha sert rekabet edebilecek biçimde büyümesi hedefleniyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Snap Inc.’e 18 milyar dolar civarında bir değer biçildiğini biliyoruz. Halka arzın başarılı olması durumunda bu rakam ciddi anlamda yukarı çıkabilir. Bu da Snapchat’in mevcut gücünü ve etki alanını artırmasını sağlayabilir.

Snap Inc.’in halka arz konusunda fazla zaman kaybetmek istememesinin altında ise çeşitli sebepler bulunuyor. Hali hazırda Snapchat, Facebook’un hakimiyetine yönelik en büyük tehdit özelliği taşıyor. CEO Evan Spiegel’in Facebook’tan gelen satın alma teklifini geri çevirmesinin ardından iki şirket özellikle genç kullanıcıları yanına çekmek için büyük bir yarışa girdi. Snapchat ile birlikte mobil videonun yükselişi, reklam verenlerin ilgisini de mobil videoya çektiğini gördük.

Bu dönüşümle birlikte Snapchat ve Facebook da kendilerini yenilemeye devam etti. Snapchat görsel hikaye anlatımı ile haberlerin üzerine odaklanmayı başarırken, Facebook da canlı video yayını alanında ciddi yatırımlar gerçekleştirdi. İki şirket de genç kullanıcıları kucaklamayı hedeflerken, Facebook bu konuda elini kuvvetlendirmek için Snapchat’in başarılı özelliklerinden sıklıkla esinleniyor. Instagram’a hikaye özelliğinin gelmesi ve Facebook’un ana uygulaması içinde Snapchat benzeri kamera özelliklerini denemesi, sosyal paylaşım sitesinin esinlenmelerine örnek niteliğinde.

Snapchat halka arz ile güç kazanacaktır

Facebook ve Snapchat arasındaki savaşın önümüzdeki dönemde sertleşmesi oldukça muhtemel görünüyor. Dolayısıyla Snapchat halka arz ile mevcut başarılarını kazanca dönüştürüp daha zorlu günler için elini güçlendirebilir.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz