Thunderbolt 3 konusunda fikir sahibi olacaksınız. Thunderbolt 3 nedir? Video yardımı ile Thunderbolt 3 hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.

Intel Thunderbolt platformunu 2011’de, USB 3.0’ın çok moda olduğu ve 5 Gbps’lik veri transfer hızlarına ulaşmasıyla övüldüğü bir zamanda tanıtmıştı. Thunderbolt ise hız bakımından o teknolojiyi ikiye katlıyordu, ayrıca sadece seri verileri depolama cihazlarına taşımakla kalmıyor, farklı türlerdeki verilerin de transferini gerçekleştirebiliyordu. Örneğin video verisini ekranlara taşıması mümkündü. Ayrıca cihazları papatya düzeninde bağlamaya da imkân tanıyordu, yani sabit disk sürücünüzü bilgisayara, ekranı da sabit disk sürücüsüne bağlamaya izin veriyordu.

Thunderbolt 3, Thunderbolt’un en son versiyonu ve USB-C konnektörüyle aynı port tasarımını kullanıyor. Intel bu yeni konnektörü çeşitli nedenlerden dolayı kullanıyor. Aslında Thunderbolt’un ilk versiyonları Mini DisplayPort tarzı konnektörlere bağlıydı ve Apple da Thunderbolt’u benimseyen tek büyük üreticiydi. Ancak Thunderbolt’ın şimdi USB Type-C konnektörünü kullanıyor olmasıyla birlikte sadece yeni MacBook Pro’ların değil, başka üreticilerin çıkaracağı yeni ultrabook ve dizüstü bilgisayarların da bu bağlantı türüne sahip olduğunu görebiliriz.

Thunderbolt 3 ilk olarak Intel’in 2015’te çıkardığı Skylake yongalarında görüldü. Bu nedenle yıl içinde Thunderbolt 3 portu barındıran birçok cihaz görmüş olabilirsiniz. Apple’ın Thunderbolt 3’e bağlanmasının nedeni ise tek bir kabloyla birçok işi yapmaya imkan tanıması. Örneğin, Thunderbolt 3 DisplayPort protokolünü destekliyor, böylelikle tek bir kabloyla papatya düzeni kurabilir ve birden fazla 4K ekranı, 60 Hz görünü destekleyecek şekilde çalıştırabilirsiniz.

Thunderbolt 3, 40 Gbps’ye varan bağlantı hızlarına izin veriyor. Bu da önceki neslin teorik hızının iki katına karşılık geliyor. Ayrıca Thunderbolt 3 ile 10 Gbps’ye varan USB hızlarına ulaşmak mümkün oluyor. Ayrıca en fazla iki 4K ekranı aynı anda bağlamak, aynı anda görüntü ve ses sinyalinin çıkışını vermek imkan dahilinde bulunuyor. DisplayPort 1.2, HDMI 2.0 ve 10 GbE hızlı yerel ağ bağlantısını da destekliyor. Ayrıca bu bağlantı türü Thunderbolt 2 ile geriye dönük uyumluluk da taşıyor.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz