Thunderbolt Hakkında Detaylı Bilgi

0
19

Thunderbolt hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum. Bunların içine neden Thunderbolt, Thunderbolt nedir ve USB Type-C hakkında bilgiler de bulunmaktadır.

Ulaşmak istediğiniz özel bilgiler:

Son yıllarda, özellikle Apple sayesinde portları çok fazla konuşur olduk. 2011’de MacBook Pro’lara eklediği Thunderbolt, 2012’de iPhone 5 ile gelen Lightning, 2015’te sadece tek bir USB-C portu ile gelen MacBook, 2016’da 3.5 mm. kulaklık jakı kaldırılan ve kulaklık çıkışı Lightning portundan verilen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus… Şimdi de, iki ya da dört adet Thunderbolt 3 portu barındıran 2016 model MacBook Pro modelleri… Belki de ürünleri çok popüler olduğundan, portlar genellikle Apple’ın yeni ürünleri çıktığında gündeme oturuyor.

Apple’ın geçen hafta tanıttığı en yeni MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarıyla birlikte Thunderbolt 3 portları gündeme gelmiş oldu. Görünen o ki, bu port gelecekte Apple’ın çoğu donanımında standart hâlini alacak; ister doğrudan kabloyla ister adaptörle, çevredeki donanımlarla kablolu bağlantı bu port üzerinden sağlanacak.

Şu an için Thunderbolt 3 portları sadece yeni MacBook Pro modellerinde bulunuyor. Bu bilgisayarlardan bir tane satın alanların cihazlarını yeni bilgisayarlarına bağlayabilmeleri için mevcut kabloları veya konnektörleri yeterli olmayacak. Yeni kablolar veya USB Type-C konnektörlü adaptörler satın almaları gerekecek.

Peki, Apple neden böyle bir adım attı da, farklı portlar yerine birden fazla Thunderbolt 3 portuna yer verdi? Aslında cevap basit; Thunderbolt 3 tek bir port üzerinden birçok farklı portu destekleyebiliyor. Bu yazıda bu bağlantı yöntemi hakkında merak ettiklerinizi bulacaksınız.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz