Türk Bilim Adamları Kendini Yenileyen Gereç Geliştirdi

0
14

Gebze Teknik Üniversitesinde TÜBİTAK’ın da desteği ile %95 kendini yenileyebilen materyal üretildi. Elektronik sanayi gibi yerlerde kullanılarak, risk ve kayıpların en aza indirilmesini amaçlıyor.

KENDİ KENDİNİ ONARIYOR

Herhangi yıkılma durumunda malzemelerin onarımının imkansız veya maliyetinin gırla yüksek olduğunu belirten Anaç, polimer malzemeye kendi kendini onarabilme özelliğinin kazandırılmasıyla sorunların önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Anaç, bu sayede kullanılan malzemelerin kullanım süresinin uzayacağını ve malzemelerin sürelerinin uzamasıyla birlikte maliyette azalmanın olabileceğini söyledi.Bu alanda bilim dünyasında birçok araştırma yapıldığını anlatan Anaç, şöyle dedi:”Ancak polimerlerin mekanik dayanımları ve mukavemetlerinin metallere göre daha düşük olması, hafif olan bu malzemelerin kullanım alanlarını kısıtlamaktadır. Şimdiye kadar yapılan bütün çalışmalarda sentezlenmiş olan, kendi kendini onarabilen polimerlerin mukavemetleri ya çok düşük ya da kendi kendini yenileme davranışı kısıtlıdır. Ya da bu davranış için yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır.”

 

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz