Uluslararası Teknoloji Bankası Türkiye’de

0
11

BM, Uluslararası Teknoloji Bankası’nın Türkiye’de kurulmasına onay verdiğini açıkladı. Böylelikle Türkiye de 48 ülkeye teknoloji adımı gerçekleştirebilir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun, Uluslararası Teknoloji Bankası’nın Türkiye’de kurulmasını onayladığını bildirdi. Proje, en az gelişmiş ülkelerin bilim, teknoloji ve inovasyon kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefine yönelik olarak kuruluyor. Türkiye ise bu ülkelere verdiği destek ve kurduğu ilişkilerle, ilerleyen yıllarda, bu 48 ülkeden çıkan teknolojik buluş veya fikirlere öncülük edip ortak olabilir.

HEDEF 2017

Bakan Özlü, BM önderliğinde ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinasyonunda, Türkiye’de kurulması planlanan “Uluslararası Teknoloji Bankası”na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Teknoloji Bankası’nın Türkiye’de kurulmasını onayladığını belirten Özlü’nün bildrdiğine göre, genel merkezi Türkiye’de olan bankanın, faaliyetlerine önümüzdeki yıl başlaması planlanıyor.

Özlü, yaklaşık yarısını Müslüman ülkelerin oluşturduğu en az gelişmiş ülkelere yönelik kurulan Uluslararası Teknoloji Bankası ile TÜBİTAK’ın da bu ülkeler için çalışmalarda önemli rol oynayacağına işaret etti. Özlü, “Bu durum, D8 ülkeleri tarafından geliştirilen teknolojilerin bu sayede en az gelişmiş ülkeler ile de paylaşılabilmesi ve bütün ortaklara kazanç sağlayacak iş birlikleri kurulması aşamasında önemli paya sahip olacak.” ifadesini kullandı.

48 ÜLKEYİ KAPSIYOR

Uluslararası Teknoloji Bankası’nın iki temel ayaktan oluşmasının kararlaştırıldığını bildiren Özlü, “Bunlardan biri, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Destekleme Mekanizması, diğeri ise Fikri Mülkiyet Bankası olarak açıklanmıştır. Banka, bu mekanizmaları aracılığıyla sayısı 48’i bulan en az gelişmiş ülkelere bilimsel ve teknolojik iş birlikleri ile fikri mülkiyet altyapısı oluşturulması süreçlerinde rehberlik edecek. Uluslararası Teknoloji Bankası’nın gerçekleştireceği çalışmalarda, BM tarafından açıklanan ‘2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ odak noktası olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

FİKRİ MÜLKİYET VE PATENT ARACISI

Özlü, Gebze’deki TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) kampüsünde kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Bankası’nın, işleyişi hakkında şunları aktardı:

“Uluslararası Teknoloji Bankası’nın en kritik işlevi, kapasite geliştirme olacak. Banka faaliyete geçtiğinde öncelikle en az gelişmiş ülkeler ‘ihtiyaç analizi’ yapılacak ve eksikleri doğrultusunda hizmet sunulacak. Söz konusu ülkelere bilim ve teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması, yönetişim mekanizmalarının kurulması konusunda eğitim ve destek verilecek. Ülkelerin karşılaştıkları fikri mülkiyet engeline bankanın bileşenlerinden olan Fikri Mülkiyet veya Patent Bankası ile çözüm bulunacak.”

BİLİMSEL İŞBİRLİKLERİ FONLANIYOR

Özlü, bankanın bir diğer işlevinin ise “uluslararası bilimsel yayınlara erişimin kolaylaştırılması” olduğuna işaret ederek, TÜBİTAK’ın bu süreçteki rolüne dikkati çekti. Söz konusu ülkeler ile ortak araştırmalar yapılması ve ihtiyaç duyulan konularda birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizen Özlü, “Zaten TÜBİTAK bilimsel iş birliklerini fonluyor. İleride en ideal model bu olacak. Dünyadaki gelir adaletsizliğinin, kalkınma düzeylerindeki büyük farklılıkların azaltılması yönündeki bu önemli çabalara, Türkiye’nin de katkı vermesi en büyük amacımız.” diye konuştu.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz