USB Type-C nedir?

0
18

USB Type-C konusunda fikir sahibi olacaksınız. USB Type-C nedir? Makale yardımı ile USB Type-C hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.

Thunderbolt 3, USB Type-C konnektörünü kullanıyor. USB Type-C ise şu anda oldukça gündemde olan, en yeni USB bağlantı türü. Android telefonlarda, özellikle son çıkan üst sınıf amiral gemisi telefonlarda micro-USB konnektörlerin yerini almaya başlayan, hatta bazı bilgisayarlarda, USB konnektörü denildiğinde çoğu insanın aklına gelen bağlantı tipi olan USB Type-A’yı bile yerinden eden USB Type-C, özellikle Apple’ın geçen yılın başında çıkardığı 12 inç MacBook bilgisayarında sadece bu porta yer vermesiyle bile gündeme oturmuştu.

USB-C daha hızlı veri transferine imkan sağlıyor. Bu bağlantı tipi 7.5W ve 15W’lık iletimleri desteklerken USB 3.0 4.5W’lık iletimi sunuyor. USB Type-C cihazların şarj edilmesinde kullanılıyor, çünkü 100 watt’a kadar güç iletimine izin veriyor ki, bu da çoğu dizüstü bilgisayarı şarj etmek için yeterli oluyor. Yani, USB-C konnektörlü tek bir kablo kullanarak bir yandan cihazınızı şarj edebilir diğer yandan da hızlı şekilde veri transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak USB-C ile ilgili en ilginç noktalardan bir tanesi bu konnektörün çift taraflı olması, yani iki tarafı da birbirinden farklı değil. Şu anda yaygın olan USB-A veya microUSB konnektörlerinin aksine, USB-C ucunu porta istediğiniz gibi, gözünüz kapalı şekilde takabilirsiniz. Bu da büyük kolaylık ve zaman kazancı anlamına geliyor.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz