WhatsApp İçin Avrupa Birliği Kararı

0
18

WhatsApp gizlilik politikası için Avrupa Birliği devreye girdiği. Gizlilik politikasının etkilerini en aza indirmek için ciddi kararlar alınacak.

WhatsApp Avrupa Birliği Etkileri

WhatsApp gizlilik politikalarında ciddi bir değişikliğe giderken bu değişiklik ile birlikte kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması gündeme getirilmişti. Bu konuda WhatsApp üye olurken kullanıcıların kabul ettiği şartnamelerde oldukça önemli detaylara yer vererek bu paylaşımın önünü açmıştı. Üstelik gündemde yer alan iddiaların büyük bir bölümü de Facebook tarafından doğrulanmıştı.

Kişisel verilerin hiçbir şekilde ticari amaçlı kullanılmayacağı ve gizli tutulacağı belirtilse de WhatsApp kullanıcılarının verilerini Facebook ile paylaşılması kullanıcı haklarının ihlal edilmesine neden olacak. Bu bakımdan uzun zamandan beri gündemde yer alan tartışmalara Avrupa Birliği de kayıtsız kalmadı.

Kritik Kararlar Gelebilir

Avrupa Birliği’ne 28 üye ülke tarafından oluşturulmuş özel bir komisyon tarafından WhatsApp ve Facebook ile ilgili araştırma yapılırken kullanıcı gizlilik ihlali ve kullanıcıların bilgilerinin paylaşılmasının herhangi bir şekilde mevzuatlara uygun olmadığı, bu nedenle kullanıcı verilerin paylaşılması noktasında WhatsApp için uyarı yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Avrupa Birliği tarafından alınan bu karar ile birlikte özellikle WhatsApp’ın kullanıcı bilgileri konusunda daha dikkatli olması gerektiği de ortaya çıkarken bundan sonraki süreç içerisinde benzer durumların çok daha zor bir şekilde gerçekleşeceği görüldü. Bugüne kadar kullanıcı verilerinin güvenliği noktasında ciddi endişeler yaşanırken pek çok farklı uygulama ve web sitesinde güvenlik duvarlarının açılması nedeniyle milyonlarca kullanıcının bilgileri ele geçirilmişti. WhatsApp’ın önümüzdeki dönemlerde de tartışacağı belirtilirken Avrupa Birliği Kasım ayında yapılacak toplantı ile birlikte bu konuda daha somut adımlar atmaya başlayacak.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz