Yeni ÖTV Tasarısı Özellikleri 2016

0
7

Yeni ÖTV Tasarısı, Mecliste tasarı olarak kabul edildi. Bakanlar Kurulu da onayı verdikten sonra özel tüketim vergisi özelliklerine değinelim.

Motorlu taşıtlar için uygulanan özel tüketim vergisinde oranların yeniden hesaplanması ile ilgili hazırlanan tasarı Meclis’te kabul edildi. Meclis’te tasarının kabul edilmesi ardından Bakanlar Kuruluna gönderilen tasarının onaylanması ile tüm ÖTV hesaplamaları baştan düzenlenecek.

Yeni varyasyonlar devreye sokulacak

Özel tüketim vergisinde artık motor hacmi ve aracın değeri gibi farklı özellikleri göz önünde bulundurulacağı belirtirken özel olarak ÖTV hesaplamalarında dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan kriterlerin örnek alınacağı belirtildi. Farklı kriterler doğrultusunda Türkiye’ye özel olarak yeni yeni varyasyonlar devreye sokulduğu ifade edilirken bu formül dahilinde Türkiye’deki özel tüketim vergileri için gerekli hesaplama yapılmış olacak.

Binek otomobiller, arazi taşıtları gibi farklı araç kategorilerine farklı ÖTV vergileri söz konusu olacak. Bu oranlar yakın zaman içerisinde Bakanlar Kurulu onayı yardımı ile açıklanabilecek. Tüm detayların sunulması beklenirken özellikle araçların farklı miktarlarda ödeme yapacak olması şimdilik uygun görünüyor. Düzenlemelerin gündemde yer aldığı ilk günden itibaren hangi araca ne kadar ÖTV vergisi düştüğünü merak ederken, önümüzdeki dönemlerde yapılacak resmi açıklamalar ile bu rakamları sizlerle paylaşabileceğimizi belirtmek isterim. Ardından sayısal veriler ile konuşabileceğiz. İyi günler dilerim, sitemizi takip etmeye devam ediniz…

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz