Yerli Google Test Yayınında

0
25

İki Türk mühendis tarafından hayata geçirilen yerli ve milli kontrol arama motoru ‘Geliyoo’ test yayınına başladı..

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yerli arama motoru ile ilgili açıklamalarından sonra.  İki Türk mühendis yaklaşık 10 senedir geliştirdikleri ‘Geliyoo’ arama motorunu test yayını ile online olarak denemeye başladılar.

Bakan Arslan’ın “Yerli bir arama motoru geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli” sözlerinden sonra büyük bir yankı uyanmıştı. Senelerdir bir arama motoru geliştiren iki mühendis Hakan Atabaş ve Fatih Arslan ‘Geliyoo’ arama motorunu www.geliyoo.com olarak online yayına başladılar. Yıllardır bu arma motorunu geliştirmeye çalışan iki Türk mühendisimiz bu arama motoru için toplamda 10 milyon Türk lirası harcamışlar. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüşler.

Geliyoo’yu Yayına açmaya talibiz

Büyük bir ilgi gören ve açıldığı günden bu yana hızlı bir yükselme yaşayan Geliyoo.com’un, tahmini 2018’te 3 milyon kullanıcıya ulaşması bekleniyor ve %7’lik kullanım oranını yakalaması bekleniyor. Bu arama motorunda birçok özellik bulunurken Hakan Atabaş ve Fatih Arslan, Türkiye’nin yerli arama motorunu yayına açmaya talip olduklarını ve bu güce, bilgiye, beceriye ve tecrübeye sahip olduklarını kaydederek yetkililere çağrıda bulundu.

Yatırımcılara seslendi

Geliyoo’nun CEO’su Hakan Atabaş Türkiye’de en müsait alt yapının Geliyoo.com’da olduğunu söyledi. Türkiye’de bugüne kadar hiçbir arama motoru tarafından uygulanmamış çalışmalarla donatıldığını ifade ederek yatırımcılara yatırım yapabileceklerinin sinyalini kuvvetli bir şekilde verdi.

Atabaş şu ifadeleri, “Birçok ülke Google’ın dünya genelindeki üstünlüğünü ortadan kaldıran çalışmalar ortaya koydu. Bunun ilk örneği; şu anda Türkiye’de de hizmete giren Rus arama motoru Yandex oldu. Sonrasında bunu Çin takip ederek Baidu adındaki arama motorunu hizmete açtı. Ülkemizde de bu ve buna benzer girişimler yapıldı; ancak kesinlikle kayda değer bir çalışma ortaya koyulamadı. Nedeni ise maddi olanakların yetersiz olması ve yeterli destek ve teknik personelin bulunmamasıydı. Aynı zamanda güçlü maddi imkanlara sahip yatırımcıların anlık para getiren yatırımlara daha çok önem vermesi bunu tetikleyen unsurlardır. Bu nedenle Türkiye’nin yerli bir arama motoruna sahip olması gerekiyor ve bu arama motoru ‘Geliyoo’ ile neden olmasın” kullandı.

Milletimizin desteğini ve güvenini kazanacağız

Geliyoo’nun gerekli desteği görmediğini ifade eden Atabaş, bu konuda tamamen geç kaldıklarının altını çizdi. Şuanda birçok özellik gelecek olan Geliyoo.com ‘ un hala test yayınında olmasının en büyük nedeni ise yatırım dedi.

ATABAŞ CÜMLELERİNE ŞÖYLE DEVAM ETTİ:
“Geliyoo’nun sadece arama motoru sektöründe değil e-ticaret sektöründe de çok önemli projeleri bulunmakta. Çok yakında yayına açacakları ve Türkiye’de ilk kez kullanılacak olan e-ticaret arama motoru ile de farklı ve oldukça hızlı satış potansiyeli oluşturacak bir yapılandırma ile de karşımıza çıkacak olan Geliyoo’nun kendi içerisinde geliştirdiği gelir modelleri sayesinde şirketi ayakta tutarak bu teknolojinin ülkeye kazandırılması için gayret ettiğini görüyoruz. Robot teknolojileri, bilgi güvenliği, siber güvenlik, enerji ve uzay teknolojileri alanında da proje ve çalışmaları bulunan Geliyoo’nun yerli arama motoru ile hedeflediği noktada olması gerektiğine tüm kalbimizle inanıyoruz.”.

Kimler Ne Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz